Zabytki

Warszawa terytorialnie

Warszawa jest największym polskim miastem, w jakim znajduje się ponad milion siedemset tysięcy mieszkańców, jak podają informacje statystyczne zebrane na początek minionego roku i jak wskazują urzędy, systematycznie rośnie liczba osób zainteresowanych osiedlaniem się właśnie w tym mieście. Warszawa ma powierzchnię ponad pięciuset tysięcy kilometrów kwadratowych, w co wliczany jest też obszar z Wisłą.
Warszawa stanowi jedyny oplot kablowy poliestrowy taki ośrodek miejski w naszym kraju, który posiada swój własny specyficzny ustrój, a ten określany jest przez zupełnie odrębną ustawę. Musimy dodać także, że wraz z rokiem dwa tysiące drugim nasza współczesna stolica stała się gminą miejską naprawach powiatu, a co za tym idzie łączyła ona w sobie osiemnaście jednostek pomocniczych terytorialnych, do jakich zaliczane są dzielnice miasta stołecznego. Warszawa stanowi miejsce, które jest centralnym ośrodkiem naukowym. Do tego nie ma drugiego takiego ośrodka kulturalnego w naszym kraju, jak Warszawa.

Warto również dodać, że to stolica polityczna i centrum gospodarcze. W Warszawie występują siedziby wszystkich naczelnych reprezentantów krajowych – od prezydenta, przez narodowy bank polski, czy rady ministrów. Poza Lwowem, to właśnie Warszawa w pierwszej kolejności zasłużyła na Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari. Także nasza stolica została uhonorowana Orderem Krzyża Grunwaldu I klasy. Do tego warty wspomnienia jest też Warszawski Krzyż Powstańczy oraz Krzyż Niepodległości z mieczami. W 2010 roku Warszawa stała się metropolią globalną, tak została określona przez GaWC.
Autor artykułu: