Warto zobaczyć

Barbakan

Do najważniejszych obiektów na terenie miasta stołecznego Warszawa zaliczyć trzeba między innymi powszechnie znany Barbakan, który stanowi zabytek z okresu 1548 roku. Wówczas powstała ta słynna budowla, stanowiąc obiekt ochronny, mający pełnić funkcję murów obronnych. Mowa tu o przedramieniu Bramy Nowomiejskiej Starego Miasta.
Barbakan był charakterystyczną budowlą już lata temu, ponieważ poprzez swą okazałą konstrukcję rzucał się w oczy, w konsekwencji czego stał się w pewnym momencie symbolem stolicy. Musimy wspomnieć także i o tym, że barbakan chronił wjazdu do obszaru tak zwanego Starego Miasta Warszawa. Co więcej była to jedna z nielicznych budowli tego typu na obszarze całego kontynentu europejskiego. Budowla zrobiona z cegły przypominała basteję, która była zwieńczona fosą wysuniętą w charakterystyczny sposób.

Ponadto, ceowniki budowla miała dwie kondygnacje a jej autorem był pochodzący z Wenecji artysta – Jan Baptysta, aktualnie uznawany za jednego z najważniejszych architektów świata. W okresie między szesnastym a siedemnastym stuleciem przeprowadzono dodatkowe prace nad barbakanem, w ramach których pojawiła się renesansową attyka. Musimy też wspomnieć, że pierwsze lata barbakan kompletnie nie był użytkowany, a na pewno jego rola nie była taka jak ją pierwotnie zakładano. Nie miał on istotniejszej funkcji i wydawał się być obiektem nieco anachronicznym. W szczególności wynikało to z faktu, że w tym samym okresie doszło do rozkwitu artylerii. Warto wspomnieć, że w drugiej połowie siedemnastego stulecia obiekt był przejęty przez szwedzkie wojska, do czego doszło na skutek potopu szwedzkiego w roku 1656.
Autor artykułu: