Zabytki

Kościół parafialny Matki Bożej Królowej Polski

Jedną z ciekawych form zabytków stolicy Polski okazuje się między innymi obiekt sakralny zwany kościołem parafialnym Matki Bożej Królowej Polski. Czym się on charakteryzuje? Jaka jest jego historia i z jaką tradycją się łączy? Popatrz dalej. Przygotowaliśmy poradnik najważniejszych informacji na temat tego pięknego zabytku.
Kościół Matki Bożej Królowej Polski jest obiektem usytuowanym na obszarze warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Dokładniej rzecz biorąc, znajduje się on na Marymoncie. W swej pierwszej odsłonie powstał w siedemnastym stuleciu. Najpierw miał funkcjonować jako pałac letni królowej polski, to jest Marii Kazimiery. Z czasem dopiero zaczął być ten obiekt przekształcany w kościół, a dopiero po stuleciach urósł do obiektu parafialnego pod dzisiejszą nazwą. Budynek znajduje się przy ulicy Gdańskiej 6 A na terenie stolicy.

Zbudowany został na polecenie króla Jana III Sobieskiego. Stworzony został według projektu znamienitego polskiego architekta, to jest Tylmana. Powstał olbrzymi pałac, który ulokowany był na malowniczym wzgórzu. Konstrukcja architektoniczna trwała między 1692 a 1695 rokiem. Ogólnie obiekt powstał w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się dwór, a ściślej na planie kwadratu, gdzie przewidziano parę różnorodnych pomieszczeń znajdujących się na dolnej części, w parterze. Dodatkowo warto także wspomnieć o sali piano nobile, jaka powstała na planie krzyża i ulokowana była na piętrze. Jej dach miał namiotową konstrukcję i dookoła znajdowała się dekoracyjna bania.
Autor artykułu: