Warto zobaczyć

Warszawa – informacje ogólne

Miasto stołeczne Warszawa to stolica Polski, która stanowi centrum regionu mazowieckiego. Jest to główny ośrodek miejski w naszym kraju, znajdujący się na terenie centralno-wschodniego obszaru państwa polskiego. W okolicy znajduje się malownicza rzeka Wisła. Warszawa zlokalizowana jest na przestrzeni Niziny Środkowo mazowieckiej. Jest to główny obszar Mazowsza. Jak prezentuje się historia tego miejsca?
Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że dzisiejsza stolica naszego kraju stała się stolicą w roku 1300, kiedy to uzyskała prawa miejskie. Wystarczyło ponad dwieście lat, aby urosła do miana najważniejszego ośrodka w całej dawnej Rzeczypospolitej. W 1569 roku stała się siedzibą miejsca, gdzie realizowane były obrady sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Paręnaście lat później to właśnie tam przeprowadzano wolne elekcje.

Pod koniec szesnastego stulecia dwór królewski został przeniesiony właśnie do dzisiejszej stolicy, czyli Warszawy. Były tam także urzędy centralne a z czasem stworzony został Zamek Królewski, w jakim zdecydował się zamieszkać król Zygmunt III Waza. Musimy także wspomnieć o tym, że wraz z końcem szesnastego stulecia to właśnie w tym mieście przeprowadzano obrady sejmików generalnych województwa mazowieckiego. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to obecnie stolica Polski, dziś liczba ludności wynosi tam niespełna dwa miliony. Takie informacje podane zostały przez Urząd Statystyczny na dzień pierwszego stycznia minionego roku. Jeśli chodzi natomiast o powierzchnię zajmowaną przez Warszawę, to przekroczyła ona pięćset tysięcy kilometrów kwadratowych. W to wliczana jest także przestrzeń Wisły.
Autor artykułu: