Warto zobaczyć

Położenie Warszawy

Warszawa znajduje się przy rzece Wiśle, na Równinie Warszawskiej, gdzie znajduje się najwyższy punkt geodezyjny ulokowany dokładnie rzecz biorąc na skrzyżowaniu dwóch tamtejszych dróg, a mianowicie ulic Norwida oraz Nakielskiej.
Ogólnie rzecz biorąc, miasto stołeczne zostało umiejscowione na dwóch stronach Wisły, a dookoła ciągną się kilometry nizin. Koryto Wisy ma szerokość liczącą średnio tysiąc metrów, jeżeli mówimy natomiast na południu. Z kolei na północy jest to fragment jakichś sześciuset metrów długości, który w miarę zbliżania się do przeprawy mostu Śląsko-Dąbrowskiego ulega zasadniczemu zwężeniu, czyli do trzystu pięćdziesięciu metrów. Warto także wspomnieć o tym, że z lewej części Warszawy znajduje się wspomniana we wstępie Równina Warszawska, a także w dalszych fragmentach miasta jest Dolina Środkowej Wisły, w której w zasadzie ulokowana jest reszta obszarów miejskich.

Ponadto nie zapominajmy też o Równinie Wołomińskiej, w której też znajduje się pozostały obszar Warszawy. W szczególności są tam dzielnice wschodnie. Z kolei w obszarze Kotliny Warszawskiej znajdują się dzielnice północne. W rejonie Bielan zaś występują terytoria leśne, podobnie jeśli chodzi o Wesołą oraz Białołękę. Nie zapominajmy także o tym, że w Warszawie jest piękny punkt widokowy, którym jest naturalny punkt na ulicy Stanisława Wigury, liczący ponad sto dwadzieścia metrów nad poziomem morza. Biorąc zaś pod uwagę całą warszawską aglomerację, wyróżnia się tam generalnie jakieś dwadzieścia różnych miast.
Autor artykułu:

Zobacz stronę autora: Szafy, garderoby warszawa