Zabytki

Biały Domek

Obiektem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jeżeli mowa o zabytki znajdujące się na terenie miasta stołecznego Warszawa, to przede wszystkim klasycystyczny w swym stylu obiekt zwany Białym Domkiem. Jest to architektura powstała w latach między 1774 a 1776 rokiem. Jego autorem jest wybitny designer Dominik Merlini, który także zajął się budową Pałacu na Wyspie, czyli inaczej pałacu łazienkowskiego czy jak ktoś woli- pałacu na wodzie.
Jeżeli chodzi o Biały Domek, to jest to miejsce, które niegdyś funkcjonowało jako letnia rezydencja ówczesnych władców, czy też podmiejska posiadłość. Obiekt tego rodzaju był jednym z pierwszych powstałych na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego na terenie Łazienek. W miejscu tym zamieszkiwał władca do 1779 roku. Było to jego ulubione miejsce.

Z czasem zaczęto Biały Domek przekształcać, dokładając wszelkich starań co do tego, aby z drewnianej, prostej konstrukcyjnie budowli stworzonej na planie kwadratu, móc stworzyć tynkowaną, potężną posiadłość. Miała ona identyczne fasady oraz była mocno dekoracyjna. Wewnątrz znajduje się ciekawie zaprojektowany belwederek i klatka schodowa, która jest jednym z głównych miejsc tam występujących, stanowiąc okazałe centrum. Musimy też wspomnieć o kilku wydzielonych obowiązkowo przez króla pomieszczeniach do jakich zlicza się jadalnię, bawialnię, garderoby, ośmiokątny gabinet, sypialnie oraz obiekty sanitarne. Wokół Białego Domku, pod koniec osiemnastego stulecia stworzona została specjalna promenada zwana promenadą królewską.
Autor artykułu: