Warto zobaczyć

Pałac na Wyspie

Innymi słowy na obiekt zwany Pałacem na Wyspie mówi się pałac na Wodzie, czy jak kto woli – kultowy pałac Łazienkowski. Jest to obiekt zabytkowy, który rozsławił nasze miasto stołeczne już dziesiątki lat temu, stanowiąc główny punkt monumentalny warty odwiedzenia w momencie wizyty w Warszawie. Warto wspomnieć nieco więcej na temat tego monumentu. Szczegółowe informacje zawarte zostaną w dalszych fragmentach.
Na pewno trzeba wspomnieć o tym, że w całej Polsce, nigdzie indziej nie ma innego tak wzniosłego obiektu jak opisywany tu Pałac Łazienkowski. Jak wskazuje już samo jego nazewnictwo, jest to zabudowa znajdująca się na terenie warszawskich Łazienek Królewskich.

Jest to budynek klasycystyczny, który najpierw stworzony został jako jeden z pawilonów łaźni, mając charakter typowo barokowy. Warto także zwrócić uwagę na to, że pałac na wyspie powstał w oparciu o znamienity projekt architektoniczny Tylmana z Gameren. Na zlecenie marszałka wielkiego koronnego jakim był wówczas Stanisław Herakliusz Lubomirski, obiekt stworzony został w latach 1683 – 1689. Warto także wspomnieć o tym, że zabudowa została przekształcona z czasem przez Jana Chrystiana Kamsetzera oraz Dominika Merliniego, a nastąpiło to w latach 1772 – 1793. Wszystko to na zlecenie ówczesnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Cały obiekt pałacowy stworzony został na wyspie sztucznie utworzonej, która jest otoczona przez malowniczy i urokliwy stawik. Niemniej jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że obiekt ten jest zespolony z lądem poprzez dwa charakterystyczne mostki stanowiące kolumnowe przeprawy. Niedaleko tego miejsca znajduje się równie pięknie zaprojektowany i precyzyjnie wykończony Amfiteatr. Zanim natomiast amfiteatr powstał, zbudowano tam również ogród francuski. Miało to miejsce dokładniej rzecz biorąc w roku 1767.
Autor artykułu: